Przy wyprawach w góry solidne obuwie i ciepłe ubrania to powinność

Przy wyprawie w górskie tereny podstawą jest obuwie w góry i bielizna termoaktywna. Ich wybór jest istotną sprawą, ponieważ każda noga ma swoją budowę i wymagania, tak samo jak każde ciało. Nie w każde górskie tereny nadadzą się wszystkie buty.

wgl.pl/category/odziez-turystyczna-bielizna-termoaktywna

Autor: Gerhard Haindl
Źródło: http://www.flickr.com
W szczególności trzeba dowiedzieć się jakie warunki klimatyczne panują w miejscu, w które planujemy wybrać się oraz w jaką porę roku chcemy chodzić po terenach górskich. Bielizna (sprawdź koniecznie: sklep internetowy z bielizną) termiczna także posiada różne rodzaje oraz określone przeznaczenie. Jej celem jest izolacja a także zabezpieczenie ciała przed wilgocią. Odpowiednia odzież termoaktywna efektywnie wyprowadza wodę na zewnątrz, dzięki temu ciało jest suche, zatrzymuje ciepłotę i jest ochronione przed otarciami.

Buty górskie -> , przeważnie wykonuje się z lepszych surowców, niżeli te które nosimy na co dzień – głównie ze skór licowych, nubuku i zamszu. Odzież termiczna- też stosuje lepsze jakościowo materiały syntetyczne. Zapewniają one ogromną przepuszczalność tlenu i równowagę termoaktywną, ponieważ nie absorbują wilgotności i są antyalergiczne.

góry

Autor: Roman Boed
Źródło: http://www.flickr.com

Odzież termiczna to zaleta dla zdrowia, ponieważ ma właściwości antybakteryjne, przez co zapobiega nieprzyjemnym zapachom. najprostszym, najodporniejszym i najzdrowszym dla stopy jest dobór butów skórzanych. Są one proste w pielęgnacji, przetrwają parę lat, są odporne na zniszczenia, a po zakonserwowaniu stają się odporne na przemoczenia. Wysokość obuwia zależy od celu naszej wycieczki – te wyższe nadają się w wyższe górskie tereny, lub mokre obszary, zaś te niskie analogicznie – w niższe i bardziej jałowe tereny. Bieliznę termiczną zarówno powinniśmy dopasować do koncepcji eskapady. Istnieją trzy typy grubości bielizny termoaktywnej, ale najważniejsze jest, by dobrze przylegała do ciała.

Wybierzmy cieńszy model odzieży termoaktywnych, gdy przy naszych wyprawach i dyscyplinach sportowych jest potrzebna niższa żwawość fizyczna. Im bardziej natężony trud – tym odzież termoaktywna winna być cieplejsza. Zwróćmy także czujność na porę roku – analogicznie cienki ubiór przyda się w ciepłe pory sezonu, zaś cieplejszy w zimniejsze. Wybierając nasze bezpieczeństwo wskazane jest kupić obuwie górskie z porządnymi spodami. Jest to najważniejsza część obuwia – od niej zależy nasz komfort oraz bezpieczeństwo nogi. Dzięki dobrze dobranej podeszwie nie poślizgniemy się na podmokłym terenie. Dobra podeszwa winna zbudowana być z kilku powłok. Rozważny zakup garderoby termoaktywnej oraz obuwia górskiego umożliwi w pełni cieszyć się aktywnym i zdrowym odpoczynkiem na łonie natury.