Mundur dla zucha jako naczelny element należności do takiego ruchu społecznego jak harcerstwo.

Mundur jest szczegółem nie tylko dla harcerzy jako społeczeństwa, w pewien sposób bywają przez to poznawani na ulicy lub uroczystościach , ale głównie sprawą niezmiernie osobistą dla każdego z nich z osobna. Mundur to tak głównie „kolekcja kolorowych wspomnień” i wyraz tego jakim harcerzem lub jaką harcerką (zuchem) byliśmy.

Po złożeniu istotnej przysięgi zuchy noszą na mundurze Znaczek Zuchowy, który przypomina, aby posiadać pogodę ducha oraz zachęca do pomocy innym i byciu lepszym. Zdobyte sprawności to historia pracy nad sobą, kolejne inne naszywki to tak naprawdę obraz tego, co przeszliśmy. Posiadanie munduru naucza też umiejętności odnoszenia się do niego z podziwem, samodzielności w czasie naszywania odznak lub nawet robi dobrą okazją do początkowej samodzielnej przygody z prasowaniem. Gdy wasze potomek zaczyna chodzić do szkoły i pragniemy go nauczyć samodzielności i dać pewne wartości to genialnym wyjściem jest zapisanie go do harcerstwa. Państwa dziecko od kilku miesięcy uczęszcza na zbiórki gromady zuchowej. Bawi się i czerpie wiedzę. Przed nim faza – a mianowicie czas przygotowujący do złożenia obietnicy zuchowej. Ale aby złożyć tą obietnicę i być prawdziwym zuchem, trzeba mieć mundur dla zucha.

Jeżeli Twoim zdaniem opublikowany artykuł jest pasjonujący, to przeczytaj również pomocne źródło (http://www.dortex.pl/ceny-asortyment-outlet-cream-niesort/), które zawiera absorbujące informacje – one z pewnością Cię zajmą.

Mundur można nabyć w sklepach harcerskich ale o wiele szybciej i sprawniej możemy go zakupić przez internet. Dzięki niemu można od razu nabyć kompletne umundurowanie i jego części takie jak koszule mundurowe czy paski harcerskie.

harcerze

Autor: Leslie Science & Nature Center
Źródło: http://www.flickr.com

Mundur zucha składa się z:1.Koszuli mundurowej,2.Pasa parcianego,3.Spódnicy lub spodenek mundurowych i podkolanówek lub spodni do munduru.(zobacz: mundur)

Zuchy głównie do munduru noszą zwykłe spodnie. Muszą to być jednak spodnie stonowane, zapięte na guzik. Najlepiej jeśli są to granatowe dżinsy. Następne dopuszczalne to sztruksy lub bojówki w kolorach czarnym lub chłopcy zielonym, brązowym, dziewczęta ciemnoszarym. Jeżeli jest to możliwe w szlufkach spodni powinien mieścić się pasek harcerski (pełen wybór produktów).

Mundur to nieodłączny składnik harcerskiej metodyki, dzięki której wychowało się już mnóstwo pokoleń. Dzięki ubieranemu mundurowi nie ma ludzi gorszych i lepszych, gorzej czy lepiej ubranych. Mundur to także oznaka przynależności do tak wspaniałego ruchu jakim jest harcerstwo. Należy się do niego odnosić z szacunkiem. Mundur to część nas, bo to właśnie na nim przedstawiamy nasze barwy szczepowe, miano drużyny i odznaki sprawności, które mówią w czym osiągnęliśmy poziom mistrzowski.