Mnóstwo ludzi ma kłopoty z odpowiednim wyspaniem się.

Jedni mają zbyt ciężki, inni z kolei zbyt lekki sen, jedni długo czekają na zaśnięcie, innym chce się ciągle spać, a po obudzeniu nadal czują się niewyspani. Spokojny sen jest ważny, żebyśmy mieli siłę i energię na nowy dzień i żeby nasz organizm mógł się zregenerować. Człowiek niewyspany bądź cierpiący na zaburzenia snu jest bardziej podenerwowany, drażliwy, szybko się męczy i ma kłopoty z pamięcią, a także z podzielnością uwagi. Dlatego tak istotne jest, żeby zapobiegać tego typu sytuacjom. Co zrobić, żeby się wysypiać?

Istnieje co najmniej kilka czynników, na jakie należałoby zwrócić uwagę.

bielizna nocna

Autor: Bess Georgette
Źródło: http://www.flickr.com

Ważne jest to, aby starać się zasypiać mniej więcej w tej samej godzinie i sypiać codziennie tyle samo czasu. Takie regularne i systematyczne nawyki spowodują, że nasz organizm zacznie chodzić niczym zegarek i sam będzie dążył do regeneracji zawsze o tej samej porze dnia. Ważne jest także, aby nie pracować – zwłaszcza przed komputerem – zaraz przed zaśnięciem, jak również, aby zadbać o właściwą atmosferę w pokoju – wygodne łóżko, przewietrzenie pomieszczenia oraz należyte zaciemnienie okien. Wreszcie niezwykle istotne jest stosowanie odpowiedniej bielizny. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że różnego typu bielizna nocna różni się od tej zakładanej na co dzień – jest tak uszyta, by nie ograniczać w żaden sposób naszych ruchów. Jest w dodatku przewiewna, wyprodukowana z subtelnych i miękkich tkanin. Przyjemna w dotyku bielizna tego typu ma stosownie skrojony fason i jest niezwykle wygodna. Jeżeli się ją dobrze dopasuje nasz sen powinien być spokojny i zdrowy, a my w pełni wypoczęci i radośni.

Wielu z nas nie przywiązuje większej uwagi do tego co zakłada do spania. Narzucamy na siebie zbyt obcisłe bluzki lub włóczka kolorowa z kolei zbyt zwiewne podkoszulki, w wyniku czego nocą możemy się co rusz budzić z powodu przegrzania lub oziębienia organizmu. Dlatego warto kupić odpowiednie komplety do spania adekwatnie od pory roku i temperatury panującej w pomieszczeniu – przykłady. Tego rodzaju kwestie mają bowiem istotnych wpływ na jakość naszego snu, więc warto zwrócić na nie większą uwagę, jeżeli nie chcemy być z rana podenerwowani i zmęczeni.