Garść niezwykle przydatnych porad w kwestii pielęgnowania obuwia w zimie

Jeżeli temat przemoczonych butów w okresie zimowym nie jest Ci obcy oraz wiesz, że zamoczone kozaczki powinny schnąć w przewiewnych pomieszczeniach bez pośpiechu oraz z dala od źródeł ciepła, najkorzystniej w pozycji wiszącej.

Dobrze jest do nich włożyć zmiętą bibułę albo gazetę. Warto także nabyć suszarkę elektryczną do butów, która wysuszy skórę w niskiej temperaturze i stosunkowo powoli. W tego typu sposób nie wyrządzisz jakikolwiek szkody naszym botkom. Jeżeli nie masz pewności, w jaki sposób oczyścić buty, na których zalega sól, to dobrze byłoby umyć gładką skórę przy pomocy wody z octem. Wtedy zabrudzenia na zamszowych botkach trzeba przetrzeć najpierw pilnikiem do pięt, a następnie należy umieścić nad gorącą parą wodną. Nubuk należy impregnować, natomiast gładką skórę dokładnie wypastować przy zastosowaniu pasty albo kremu do butów. Problem śliskich podeszw trzeba rozwiązać poprzez podklejenie podeszwy przy wykorzystaniu kawałka starej maty albo pasków taśmy przeciwpoślizgowej.
Mężczyzna

Autor: Clintus
Źródło: http://www.flickr.com

Można również przetrzeć je grubym papierem ściernym. Znakomicie sprawdzą się także gumowe nakładki antypoślizgowe. Mają one 9 bolców. Jeśli posiadasz z kolei kłopot z nieczystym nubukiem i zamszem, to wyczyść buty pumeksem, z kolei potem delikatnie przetrzyj szczotką posiadającą twarde włosie. Nowe buty, tuż po ich kupnie trzeba koniecznie zaimpregnować. Dobrze jest także się wyekwipować w kostkę do czyszczenia nubuku oraz zamszu. Usuwa ona mocne zabrudzenia oraz plamy. Jeżeli Twoje buty posiadają już starte noski, to możesz zamalować je flamastrem koloru skóry, a w następnej kolejności zapastować.

Możesz również nasmarować je rozpuszczoną podgrzaną pastą. Jeżeli skóra jest biała, to wykorzystaj korektor. Tego typu zniszczenia efektywnie zamaskuje też gruba powłoka dobrej pasty do obuwia.