Czym się cechuje tradycyjna wełna. Odzieżowy przemysł wykorzystuje różnego rodzaju materiały

Rynek odzieżowy zużywa ogromne ilości materiałów i tkanin, z których szyte są różnego rodzaju ubrania. W praktyce to projektant danej odzieży będzie decydował o tym, jakie wzory i odmiany zastosuje, aby końcowy produkt spełniał wszystkie oczekiwania.

A projektanci mają najróżniejszych możliwości naprawdę sporo, gdy z samych typów materiałów jest kilkadziesiąt rozmaitych rodzajów, a każdy z nich występuje w tysiącach odmian i kolorów. Wybór jakiejś tkaniny będzie zależał od tego, co się będzie z niej chciało uszyć. Całkowicie co innego potrzebne będzie, jeśli do uszycia jest garnitur albo koszula, a co innego jak będzie trzeba zrobić grubą kurtkę na zimę czy przytulny koc. Przy tym ostatnim wykorzystuje się najróżniejsze dzianiny futerkowe, które jak sama ich nazwa wskazuje, będą przypominać swoim wyglądem i fakturą normalne futro. Dzianiny takie sprzedawane są w bardzo dużej rodzajów i odmian, przez co projektanci mają niezwykle dużo możliwości.

wełna gotowana

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
Jeśli chodzi o klasyczne ubrania możliwości są jeszcze większe, a do wyboru będą zarówno tkaniny naturalne, jak i sztuczne. Jeśli chodzi o naturalne, to najczęściej stosowane są wełna lub bawełna. Bawełna wytwarzana jest z rośliny mającej taką samą nazwę i jest ona najpopularniejszych materiałem wykorzystywanym w przemyśle tekstylnym. Jest ona bazą wielu najróżniejszych tkanin, ale jest także stosowana jako dodatek do lnu albo wełny. Za to wełnę wytwarza się z sierści różnych zwierząt, na przykład owiec, wielbłądów, kóz czy także królików (najlepsze wełny parzone – LAMA). Ma ona wiele zalet, na przykład bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i sporą higroskopijność, ale jej wytwarzanie jest stosunkowo drugie.

Sprawia to, że wełna gotowana i inne jej rodzaje są dość kosztowne, ale akurat w tym przypadku cena idzie za jakością.Z wełny między innymi się produkuje tkaniny, z jakich szyje się lepsze garnitury i płaszcze ( sprawdź ofertę wełny gotowanej – www.lamalama.plsprawdź ofertę wełny gotowanej – ). Często miesza się ją także z innymi rodzajami włókien, przykładowo jedwabiem, lnem lub bawełną.