Czym odróżnia się tkanina od dzianiny, jak są robione te materiały i co się z nich produkuje?

Każdy człowiek posiada w swojej szafie dużo ubrań, czy jednak wiesz, jak zostały one stworzone? Użyto do takiego celu tzw. automatyczne lub ręczne krosna tkackie, a półfabrykatem była tak zwana przędza tkacka.
Dla przykładu tkanina wykonana z takich surowców jak konopie czy też bawełna została wyprodukowana przy użyciu takich samych urządzeń.

Laptop FX610

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl
ciuchy

Autor: Harald Deischinger
Źródło: http://www.flickr.com
To ważne, ponieważ przedsiębiorstwa wytwórcze przeważnie zajmują się wytwarzaniem tylko jednego typu materiału. Można by rozdzielić je na tzw. kryteria. Istnieje zatem kryterium użytkowe, ze względu na strukturę czy też fakturę zewnętrzną. Osobną grupę stanowią tzw. materiały artystyczne. Wytwarzane są one manualnie, przeważnie chałupniczo na prostych warsztatach tkackich. Należałoby także dodać, że każda tkanina (zobacz sklep z wełna parzoną) bez względu na sposób wytworzenia powinna być odpowiednio wykończona. Tego typu proces opiera się na wyeliminowaniu niepotrzebnych włókienek oraz przykładowo wypraniu materiału. Proces wykończenia tkaniny opiera się na jej klasyfikacji, dublowaniu i tak zwanym belowaniu.
tkanina

Autor: Lóránt Szabó
Źródło: http://www.flickr.com
Należałoby także dodać, że w mowie kolokwialnej pojęcia tkanina – odwiedź ten portal www.lamalama.pl – kliknij oraz dzianina bywają wykorzystywane wymiennie. Te dwa typy materiałów odróżniają się od siebie procesem wyrobu. Tkaniny tworzone są z dwóch układów nitek (osnowy i wątku), jakie są ułożone we wspomniany wyżej splot. Istnieje dużo rodzajów tkanin, np. bawełna, flanela czy też płótno. Dzianiny powstają z kolei z jednej albo wielu nitek poprzez przygotowywanie tak zwanych kolumienek lub rządków.

Osobom nie obeznanym w temacie wystarczy powiedzieć, że dresy to dzianiny, natomiast bluzki wizytowe to tkanina. Rozbieżność pomiędzy wymienionymi materiałami doskonale czuć przy dotknięciu.